Tarihin En Büyük Cinsel İstismar Davası: 292 Kişi Mağdur

Kanada Katolik Kilisesi, tarihi cinsel istismar skandalına dair, 1940 yılına kadar uzanan vakalarla ilgili mağdurlara toplamda 104 milyon Kanada Doları ödeme yapacağını duyurdu.

Euronews Türkçe’nin aktardığına göre, bu ödeme kararı, Newfoundland ve Labrador eyaletindeki Mount Cashel Yetimhanesi’nde yaşanan istismar olaylarının sorumluluğunu üstlenen St. Johns Başpiskoposluğu’na ait.

292 KİŞİ MAĞDUR

Kanada Mahkemesi’nin uzun süren davası sonucunda ortaya çıkan bilgilere göre, istismar vakaları 1940 yılına kadar uzanmakta ve toplam 292 kişi mağdur durumda. Rahipler ve kilise görevlilerinin adının karıştığı bu olaylar, ülkenin en büyük cinsel istismar skandallarından biri olarak tarihe geçti.

Mahkeme, mağdur olan öğrencilerin yıllar boyunca cinsel, fiziksel ve psikolojik şiddetle karşı karşıya kaldığına hükmetti. İngiltere kökenli denetim şirketi EY (Ernst & Young) ise mahkeme kararının ardından üçüncü taraf olarak atanarak, mağduriyetleri belirleme ve tazminat dağıtımında etkin rol oynayacak.

TAZMİNATLARI ÖDEMEK İÇİN MÜLKLER SATIŞA ÇIKTI

St. Johns Başpiskoposluğu, 2021 yılında iflas başvurusunda bulunmuş ve mağdurlara yapılacak tazminatların 40.000 dolardan 700.000 dolara kadar değişebileceğini açıklamıştı. Kilise, bu yüksek miktarı ödeyebilmek için Newfoundland ve Labrador eyaletindeki mülklerinin önemli bir kısmını satışa çıkarmış ve şu ana kadar 40 milyon dolar gelir elde etmişti.

Kilisenin satışa sunduğu mülkler arasında 19. yüzyıldan kalma Roma Katolik Kilisesi ve St. John Baptist Bazilikası gibi tarihi yapılar bulunmaktaydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x